Nowości  Samoloty pasażerskie    
 


Samoloty pasażerskie > Sharklety rodziny Airbus A320 certyfikowane przez EASA

2012-12-04 Sharklety rodziny Airbus A320 certyfikowane przez EASA

Europejski producent samolotów pasażerskich Airbus otrzymał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego EASA dla nowych, paliwooszczędnych zakończeń skrzydeł, tzw. sharkletów zastosowanych w samolotach z rodziny Airbus A320.

Wkrótce w ślad za europejskimi władzami lotniczymi odpowiedni certyfikat przyznany zostanie również przez amerykańską Federalną Administrację Lotniczą (FAA).


Sharklety widoczne na końcówkach skrzydeł (grafika: Airbus)

"Certyfikacja sharkletów Airbusa jest krokiem milowym, który toruje liniom lotniczym drogę do oszczędności w zużyciu paliwa wynoszących około 4 procent. To lepszy rezultat niż się spodziewaliśmy. W skali jednego roku redukcja gazów cieplarnianych na jeden samolot wyposażony w sharklety sięgnie 1 000 ton CO2 ? efekt porównywalny do wyłączenia 200 samochodów osobowych z ruchu drogowego." - powiedział Tom Williams, wiceprezes firmy Airbus.

W ostatnim czasie, w ramach programu lotów próbnych, rozpoczęto testy wyposażonych w sharklety samolotów z rodziny A320 napędzanych zarówno silnikami CFM56, jak i V2500. Program ten obejmie około 600 godzin lotów próbnych w ciągu 9-10 miesięcy, co oznacza, że certyfikaty pozostałych wersji A320 wyposażonych w inne modele silników przyznane zostaną w nadchodzących miesiącach. Do końca roku 2012 Air Asia stanie się pierwszą linią lotniczą, która otrzyma samolot A320 wyposażony w Sharklety.

Ze względu na duży popyt na sharklety wszystkie linie montażu końcowego wąskokadłubowych samolotów Airbus skoncentrują się na produkcji samolotów z rodziny A320 wyposażonych w te urządzenia. Zakłady te znajdują w Tuluzie, Hamburgu i Tianjin w Chinach, a wkrótce dołączy do nich najnowsza linia montażowa w Alabamie w USA.

Sharklety to dużych rozmiarów (2,4 m wysokości) urządzenia wykonane z materiałów kompozytowych. Są one mocowane na końcach skrzydeł samolotu A320 podczas montażu i pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa oraz ilość emisji dzięki poprawie parametrów aerodynamicznych samolotu.

Oprócz obniżenia rachunków za paliwo linie lotnicze odniosą dodatkową korzyść w postaci również zwiększonego zasięgu (o około 185 km) oraz większej ładowności (do 450 kg).

Sharklety dostępne są jako opcja w nowo produkowanych samolotach oraz standardowo w samolotach z rodziny A320.

Samoloty pasażerskie na serwisach społecznościowych: