Nowości  Samoloty pasażerskie    
 


Samoloty pasażerskie > Samoloty pasażerskie zużywają na pasażera mniej niż 4 litry na 100 km

2013-02-15 Samoloty pasażerskie zużywają na pasażera mniej niż 4 litry na 100 km

Prawie połowa pasażerów przebadanych przez niemiecki związek przemysłu lotniczego aż o 10 razy "przestrzeliła" zużycie paliwa przez samolot pasażerski.

Niemiecki związek przemysłu lotniczego BDL (Bundesverband der Deutschen Luftverkehrswirtschaft) od połowy stycznia 2013 roku prowadzi kampanię uświadamiającą, że samoloty pasażerskie nie obciążają środowiska naturalnego tak mocno, jak się to powszechnie uważa.

Badania przeprowadzone na samolotach członków zrzeszenia (m.in. Lufthansa, Air Berlin, Tui) pokazują, że w 2011 roku przetransportowanie jednego pasażera na odległość 100 kilometrów wymagało średnio mniej niż 4 litry paliwa lotniczego.


Zużycie paliwa lotniczego na przetransportowanie jednego pasażera na odległość 100 kilometrów (grafika: BDL)

Co więcej średnie zużycie paliwa na pasażera ciągle maleje - od 1990 roku zmniejszyło się aż o 37%.

Samoloty stają się coraz bardziej oszczędne i ekologiczne - do 2050 roku emisja samolotów pasażerskich netto spadnie o 50% w stosunku do 2005 roku. Będzie to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu biopaliw (podczas uprawy roślin absorbowany jest dwutlenek węgla), coraz lżejszym samolotom i licznym innowacjom technicznym.

BDL ocenia, że światowy ruch lotniczy emituje obecnie zaledwie 2,46% całkowitej emisji dwutlenku węgla człowieka. Najwięcej, bo 41% emisji CO2 powstaje podczas wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.


Emisja dwutlenku węgla w gramach przypadająca na transport lotniczy jednego pasażera na odległość 100 kilometrów (grafika: BDL)

Jako, że paliwo lotnicze stanowi obecnie 1/3 kosztów linii lotniczych logicznym jest, że przewoźnikom lotniczym zależeć będzie coraz bardziej na jego jak najmniejszym zużyciu.


Dziękujemy za zapoznanie się z naszym tekstem. Interesuje Cię lotnictwo i samoloty pasażerskie? Polub nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco!


Samoloty pasażerskie na serwisach społecznościowych: