Nowości  Samoloty pasażerskie    
 


Samoloty pasażerskie > Jest zainteresowany rządowymi pasażerskimi samolotami Jak-40

2012-11-30 Jest zainteresowany rządowymi pasażerskimi samolotami Jak-40

Agencja Mienia Wojskowego odpowiedzialna za sprzedaż rządowych samolotów pasażerskich Jak-40 poinformowała, że w przetargu zgłosił się jeden oferent zainteresowany ich zakupem wraz z pakietem części zapasowych.

Do Agencji Mienia Wojskowego (AMW) wpłynął list intencyjny od jednej z polskich firm. List ten jest podstawą do rozpoczęcia negocjacji handlowych. Jeśli będą owocne i obu stronom uda się ustalić satysfakcjonujące ceny i warunki sprzedaży to umowa byłaby podpisana jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku. AMW nie poinformowało co to za firma.


Jeden z dwóch Jaków-40 na sprzedaż (grafika: AMW)

Przypomnijmy, że dotychczasowe 3 przetargi pisemne na sprzedaż samolotów i części zakończyły się niepowodzeniem. Nikt nie był zainteresowany zakupem.

"Po zamknięciu trzeciej procedury Agencja zaproponowała formułę tzw. sprzedaży poprzetargowej w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 roku w sprawie zasad organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu. To częsta forma stosowana w przypadku, gdy przetargi pisemne nie przynoszą rozstrzygnięcia." - powiedział Andrzej Pilucik, dyrektor Zespołu Gospodarki Mieniem Ruchomym i Obrotu Specjalnego w AMW.

Po sprzedaży samoloty będą również musiały zostać zarejestrowane jako cywilne statki powietrzne, ponieważ na razie figurują w rejestrze samolotów wojskowych.

Sprzedawane samoloty Jak-40 to egzemplarze o numerach burtowych 047 i 048. Są to wersja VIP umożliwiające przewóz do 15 pasażerów. Trafiły one do eksploatacji w 1980 roku. Od tego czasu każda z maszyn przeszła 5 remontów. Każdy z nich w ostatnim przetargu został wyceniony na 999 tys. zł.


Salonka VIP (grafika: AMW)


Kabina pasażerska (grafika: AMW)

Dodatkową pozycję stanowią części zamienne do Jaków-40 stanowiące 341 pozycji o wartości 2 mln 175 tys. złotych oraz części zamienne do Tu-154M stanowiące 300 pozycji o wartości 2 mln 375 tys. złotych.

Samoloty pasażerskie na serwisach społecznościowych: