Nowości  Samoloty pasażerskie    
 


Samoloty pasażerskie > Dreamliner LOT-u wykonał lot o długości ponad 12 tys. km

2014-09-30 Dreamliner LOT-u wykonał lot o długości ponad 12 tys. km

Dreamliner LOT-u wykonał najdłuższy bezpośredni rejs w historii firmy. Pokonał w sumie ponad 12 tysięcy kilometrów spędzając w powietrzu bez przerwy aż 14,5 godziny.


Boeing 787 Dreamliner (grafika: LOT)

Lot odbył się z Warszawy do miejscowości Antofagasta w Chile w dniu 30 września 2014 roku. Był to rejs czarterowy realizowany na zlecenie KGHM z okazji otwarcia nowej kopalni miedzi w miejscowości Sierra Gorda i uroczystości nadania jej imienia Ignacego Domeyki. Wykonał go Boeing 787 Dreamliner LOT-u o numerze rejestracyjnym SP-LRD z kapitanem Jerzym Makulą za sterami.

Samolot bez międzylądowania pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów i spędził w powietrzu ponad 14,5 godziny, co oznacza pokonanie tej trasy w najkrótszym możliwym czasie. Wykonanie takiego rejsu możliwe jest dzięki niebywale dalekiemu zasięgowi Dreamlinera, który może pokonać nawet 15,7 tysięcy kilometrów. To tyle ile potrzeba by dolecieć z Warszawy do północnych wybrzeży Australii. Na co dzień Dreamlinera można spotkać na nieco krótszych trasach obsługiwanych przez LOT, to jest do Nowego Jorku, Chicago, Toronto i Pekinu.

W swojej historii LOT latał na wszystkie kontynenty, realizując zarówno połączenia regularne jak i czarterowe. Trasa najdłuższego z nich, bez międzylądowania, wiodła nad Biegunem Północnym do Anchorage na Alasce. Z międzylądowaniami maszyny w barwach LOT-u docierały do takich lotnisk jak Vancouver, Tijuana czy Lima. Pojawiały się też w Australii oraz Nowej Zelandii.

Czarter na zlecenie KGHM-u to nie pierwszy rejs LOT-u do Chile. W przeszłości samoloty PLL LOT lądowały między innymi w Santiago de Chile oraz na samym krańcu Ameryki Południowej - w Punta Arenas. Podróż trwała jednak o wiele dłużej ze względu na mniejszy zasięg ówczesnych samolotów. Aby dolecieć do Santiago de Chile konieczne były aż dwa międzylądowania - w Dakarze i Rio de Janeiro.

Dziś dzięki Dreamlinerom dotarcie do celu jest o wiele prostsze, a LOT jest pierwszą linią w Europie, która wprowadziła Boeinga 787 Dreamliner do swojej floty. Dzięki niższemu ciśnieniu i lepszej filtracji powietrza na pokładzie, Dreamliner oferuje pasażerom niespotykany dotąd komfort podróży lotniczej. Do dyspozycji pasażerów są trzy wyjątkowe klasy - LOT Business Class z fotelami rozkładanymi do pozycji płaskiego łóżka i wyśmienitą kuchnią, LOT Premium Class - z większą indywidualną przestrzenią oraz bogatszym serwisem oraz LOT Economy Class z nowoczesnymi fotelami wyposażonymi w zagłówki i podnóżki. Wszyscy pasażerowie mają do dyspozycji indywidualny system rozrywki.

Samoloty pasażerskie na serwisach społecznościowych: