Nowości  Samoloty pasażerskie    
 


Samoloty pasażerskie > Boeingi lub Bombardiery zastąpią Airbusy w easyJet?

2012-12-07 Boeingi lub Bombardiery zastąpią Airbusy w easyJet?

Brytyjskie tanie linie lotnicze easyJet planują duże zamówienie nowych samolotów pasażerskich. Co ciekawe korzystający z europejskich Airbusów przewoźnik rozmawia także z amerykańskim Boeingiem i kanadyjskim Bombardierem.

Obecnie easyJet ma w swojej flocie 211 samolotów typu Airbus A319 i Airbus A320. Posiada także opcje, z której mogą skorzystać, na zakup kolejnych maszyn w Airbusie do poziomu w sumie 250 samolotów do 2017 roku.

Brytyjczycy nie tylko rozmawiają z Airbusem o zakupie oszczędnego Airbus A320neo, który ma być dostępny w sprzedaży od 2017 roku. Równolegle rozmawiają także z amerykańskim koncernem lotniczym Boeing o zakupie konkurencyjnego modelu Boeing 737 MAX wchodzącym na rynek w tym samym roku.


Linie easyJet wykorzystywały Boeingi na początku swojej działalności, potem zupełnie je zastąpiły konkurencyjnymi Airbusami (grafika: Wikimedia)

Linie easyJet zaczynały swoją działalność na samolotach Boeing w 1996 roku (modele Boeing 737-300 i Boeing 737-700). Wykorzystywały je do 2011 roku, kiedy to zostały zastąpione całkowicie przez Airbusy A319 i A320.

Rozważany jest także zakup powiększonej wersji samolotów serii C w Kanadzie, u Bombardiera. Oferują on 150 miejsc dla pasażerów. Obecnie jednak model CS300 z maksymalnie 145 miejscami na pokładzie jest największym modelem oferowanym przez Kanadyjczyków.

Zakup samolotów od Amerykanów lub Brytyjczyków oznaczałby w przypadku easyJet odejście od jednej z podstawowych zasad w działalności linii niskokosztowej: jeden typ samolotu w całej flocie.

Jak poinformował Chris Kennedy, szef finansów linii easyJet, przewoźnik w ciągu następnych 10 lat chce odnowić całą flotę.

Samoloty pasażerskie na serwisach społecznościowych: