Nowości  Samoloty pasażerskie    
 


Samoloty pasażerskie > 2 razy więcej samolotów pasażerskich w ciągu następnych 20 lat

2013-06-11 2 razy więcej samolotów pasażerskich w ciągu następnych 20 lat

Boeing przewiduje zapotrzebowanie na ponad 35 000 nowych samolotów pasażerskich i transportowych w przeciągu najbliższych 20 lat. Ich wartość oceniana jest na 4,8 biliona dolarów amerykańskich.

W ciągu dwóch następnych dziesięcioleci flota światowa takich samolotów ulegnie podwojeniu. Przewiduje się wzrost zarówno ruchu pasażerskiego, jak i towarowego o 5% rocznie.


(grafika: Boeing)

"Prognoza ta daje nam pewność, że zwiększenie produkcji oraz inwestycje w nowe produkty, takie jak 777X i 787-10X, to słuszne posunięcia. Linie lotnicze oczekują wyższej wydajności, a to dokładnie to, co będziemy im zapewniać." - powiedział Randy Tinseth, wiceprezes ds. marketingu firmy Boeing Commercial Airplanes.

Rynek samolotów wąkokadłubowych, obsługiwany przez samoloty Boeing 737 Next-Generation oraz, w przyszłości, 737 MAX stanowi podstawę wspomnianej prognozy i nadal rośnie w siłę. Z uwagi na wzrost przewoźników niskobudżetowych oraz linii lotniczych z rynków wschodzących, sektor ten wymagał będzie 24 670 nowych samolotów.


(grafika: Boeing)

Zdaniem amerykańskiego wytwórcy samoloty szerokokadłubowe, takie jak Boeing 747-8, 777 oraz Boeing 787 Dreamliner, również stanowią istotną część prognozy. Ten segment rynku potrzebował będzie 8 590 nowych samolotów, po części za sprawą linii lotniczych wymieniających stare samoloty na nowe, bardziej ekonomiczne.

W ciągu następnych dwóch dekad rynek nowych samolotów będzie nadal stawać się bardziej zrównoważony pod względem geograficznym. Region Azji i Pacyfiku, włączając Chiny, zostanie liderem pod względem całkowitej liczby dostarczanych samolotów.


(grafika: Boeing)

Boeing opracowywał długoterminowe prognozy rynkowe od początku ery samolotów odrzutowych. Prognoza taka została po raz pierwszy opublikowana we wczesnych latach 60. ubiegłego stulecia.

Samoloty pasażerskie na serwisach społecznościowych: